Porady‎ > ‎

Jak dbać o kręgosłup i stawy.

Profilaktyka prozdrowotna

Prawidłowa postawa
Skoncentruj się na mięśniach tułowia i popraw swoją postawę.
Unikaj długotrwałego utrzymywania jednej pozycji, np. siedzącej. Właściwy ruch to życie stawów. Przeciągaj się - to zwiększa elastyczność i pozwala na unormowanie napięcia mięśni, przez co wpływa na ich właściwą pracę. (więcej o postawie)

Ruch
Osoby aktywne i regularnie wykonujące ćwiczenia rzadziej cierpią z powodu schorzeń i bólów pleców oraz stawów. A jeżeli im się to zdarzy, są to stany łagodniejsze i zdrowieją szybciej.

Równowaga
Ćwiczenia równowagi zmniejszają ryzyko upadków i urazów. Ogranicz dźwiganie ciężarów. Osoby o zwiększonym ryzyku pojawienia się bólów kręgosłupa, np po przebytym epizodzie jego przeciążenia lub chorujące na dyskopatie, nie powinny dźwigać więcej niż 20kg równocześnie i zawsze rozkładać obciążenie równomiernie na obie ręce, by kręgosłup pracował symetrycznie.

Woda
Nasze ciała składają się w 70% z wody. Właściwe nawodnienie pomaga zachować zdrowe warunki działania dysków międzykręgowych i stawów.

Obuwie
Istotny jest właściwy dobór butów. Każdy krok oddziałuje na pozostałe stawy i struktury organizmu. Podeszwy powinny być grube i elastyczne, aby amortyzować wstrząsy. Nie powinno być zbyt ciężkie. Do koniecznego minimum panie powinny ograniczyć chodzenie w butach na obcasie.

Dieta
Odżywianie powinno zapewnić twojemu organizmowi dostęp do wszystkich potrzebnych składników. Żywność przetworzona może być pozbawiona istotnych substancji. Kawa może wpływać na osłabienie kości przez zaburzenie gospodarki wapniowej. Przez nadwagę przeciążone zostają wszystkie struktury aparatu ruchu. Palenie zaburza krążenie, przez co wpływa na odżywienie i utlenowanie struktur twojego organizmu, także stawów.

Stres
Nadmierne napięcie nerwowe (emocjonalne), poza bezpośrednim wpływem na twoje samopoczucie i energię witalną, powoduje wzrost napięcia mięśni, który niewyrównany i nieskompensowany, może powodować ból.

Inne uwagi:

·Jeżeli masz jakieś wątpliwości, zapisz je by nie zapomnieć zapytać o nie terapeuty bądź lekarza podczas wizyty.

·Chcąc załagodzić ból - Lepiej zastosować miejscowe środki przeciwbólowe w postaci maści lub nieinwazyjne formy leczenia jak fizykoterapia, niż tabletki doustne, mogące wywoływać uboczne efekty min. w przewodzie pokarmowym. Blokady w postaci wstrzyknięć do-stawowych leków przeciwbólowych powinny być stosowane w ostateczności i nie częściej niż 3 razy do roku, ponieważ jedynie tłumią ból i bez równoczesnego zastosowania innych form leczenia mogą przyczyniać się do zwiększenia uszkodzeń chorego stawu.

Mgr.Pola Biernacka
Comments