Porady‎ > ‎

BorowinaCo to jest Borowina:

Borowina to Paleoid. Naturalny twór geologiczny, pochodzenia organicznego- czyli  rodzaj torfu, powstały z roślin, które uległy częściowemu rozkładowi,  ze względu na charakterystyczny mikroklimat i ograniczenie dostępu powietrza - proces humifikacji. Nazwa Borowiny, pochodzi borów iglastych, z których torfowisk zaczęto ją wydobywać. Wydobywana jest odkrywkowo i rozdrabniana, do konsystencji jednolitej masy. Dostępne w sprzedaży pasty borowinowe mogą różnić się proporcjami składników w zależności od miejsca i głębokości wydobycia- przez co różnią się zastosowaniami. Niektóre z nich wykazują korzystniejsze efekty kosmetyczne (złoża niskie) lub lecznicze (złoża wysokie).


Skład

Borowina zawiera enzymy, estrogeny, fitohormony, sole mineralne, ( związki siarki magnezu, sodu, potasu i glinu) garbniki, żywice, woski, białka, cukry, aminokwasy, a przede wszystkim kwasy huminowe, które decydują o właściwościach leczniczych borowiny.

Działanie

Przeciwzapalnie, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Zwiększa ukrwienie, uaktywnia reakcje enzymatyczne w tkankach, rozluźnia napięcie mięśniowe i zmniejszają bóle.

Zaletą borowiny jest duża pojemność cieplna, dzięki czemu okład ogrzewa tkanki długo, równomiernie i głęboko. W tych warunkach jej składniki wchłaniają się do organizmu sprawniej.

Wskazania do stosowania

Naukowo potwierdzono te pozytywne skutki, w leczeniu chorób reumatycznych i zapalnych układu ruchu oraz skóry i zatok. W specjalistycznych warunkach sanatoryjnych stosuje się je również w leczeniu chorób ginekologicznych.

Przeciwwskazania do stosowania

Nie należy jednak stosować okładów, jeżeli mamy problemy zdrowotne, w których zaszkodzić może nam lokalne przegrzewanie lub gorące kąpiele. Na przykład w sytuacji:

-chorych z wycieńczeniem ogólnym oraz z niewydolnością krążenia
-nadciśnienia
-chorób serca (w stanie dekompensacji)
-nowotworów;
-ostrych infekcji przebiegających z podwyższoną temperaturą;
-okresu ciąży
-chorych z silnie zaznaczonymi stanami zapalnymi, wymagającymi farmakoterapii (stany ostre chorób reumatycznych, stany ostre zapalenia naczyń i owrzodzenia kończyn dolnych)

Przed rozpoczęciem kuracji zaleca się konsultację z lekarzem. Terapia o ile nie zaszkodzi nie powinna opóźniać lub zastępować właściwego leczenia. 

Jeżeli okład powoduje nasilenie bólu, duszność lub zawroty głowy należy ich natychmiast zaprzestać.


Sposób użycia


Borowina


Comments