Zabiegi‎ > ‎

Masaże

  Masaż jest wykonywany głównie ręcznie, czasami z pomocą bańki chińskiej. Wykorzystywane techniki i rodzaje to masaż klasyczny, limfatyczny, sportowy oraz elementy masaży orientalnych, refleksoterapii, masażu głębokiego. W praktyce najczęściej stosuje się elementy różnych technik, dopasowując narzędzia do potrzeb indywidualnego przypadku. Terapia punktów spustowych, rozluźnianie pozycyjne i stretching podobnie jak masaż, polegają na doprowadzeniu do wyrównania napięcia, pomiędzy poszczególnymi grupami struktur tkankowych w układzie ruchu, do których należą mięśnie, więzadła i powięzi. Działają one jak olinowanie masztu, poruszając i stabilizując układ kości i stawów w odpowiednim ustawieniu. Precyzyjnie dobrane siły, nacisku lub rozciągania, powodują reakcje odruchowe: rozluźnienie lub napięcie mięśni, zwiększenie krążenia krwi i chłonki, okresowe zwiększenie tolerancji na ból, związane ze stymulacją nerwową. W ten sposób napięte włókna mają szansę na regenerację oraz powrót do równowagi i efektywnej pracy.  

  Mięśnie bezpośrednio po tej terapii są rozluźnione i dopiero wracają do właściwego poprawnego napięcia, więc niezwykle ważne jest aby ich wtedy nie przeciążać i zapewnić im jak najwięcej komfortu (m.in unikać wychłodzenia). Jest to warunek powodzenia terapii!

   Jeżeli po zabiegu pojawia się ból, jest on najczęściej związany z wymianą nagromadzonych metabolitów, z jakich wypłukują się tkanki. Czasami jednak nawrót lub nasilenie objawów wskazuje na to, że leczone napięcie mięśni, wynika z bardziej skomplikowanego problemu jak np, stan zapalny lub niestabilność okolicznego stawu, który organizm stara się unieruchomić (na przykład dyskopatia lub pourazowe uszkodzenie więzadeł). Stany ostre nie mogą być leczone taką metodą, dopóki nie zaleczy się wykluczy się przyczyny ich powstania i stan się nie unormuje. Dlatego istnieją przeciwwskazania, które twój terapeuta musi znać i brać pod uwagę w planowaniu zabiegów.       

Czas trwania jest zależny od okolicy zabiegu i celu stosowania.

Rodzaj zabiegu

Wskazania

Czas trwania

Masaż leczniczy

Zabiegi terapeutyczne dla osób skarżących się na bóle i schorzenia układu ruchu, kręgosłupa, stawów, mięśni, których przyczyną mogą być stany przeciążenia, urazy, choroby przewlekłe. Terapia ta jest skierowana na przywracanie prawidłowej funkcji mięśni, niweluje objawy bólowe i ograniczenia mechaniczne jakie wywoływały przykurcze i ból. Zastosowane techniki są intensywne ale gwarantują skuteczność terapii.

20-40 min

Masaż relaksacyjny

Stosowany celach relaksacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych w przypadku wskazań do zastosowania łagodniejszych bodźców. Zastosowane chwyty i techniki mają efekt bardziej globalny i neurologiczny. Może być stosowany przy powrocie do sprawności po zabiegach operacyjnych i urazach kończyn, w objawach przemęczenia i napięcia nerwowego, które mogą objawiać się bólem i zwiększonym napięciem mięśni, nadwrażliwością, zaburzeniami snu i łaknienia, oraz innymi objawami.

15-45 min

 

Masaż limfatyczny, ręczny drenaż.

Wspomaga prawidłowe krążenie krwi i odpływ limfy oraz rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Stosowany w przypadku opuchlizn i zaburzeń krążenia limfatycznego po operacji mastektomii lub innych zabiegów wpływających na drożność naczyń chłonnych.

Może być stosowany jako wspomaganie kształtowania sylwetki i odchudzania, redukcje cellulitu. Dodatkowe zastosowanie w takich przypadkach ma masaż bańką chińską który dodatkowo pobudza krążenie i napięcie powięzi powierzchownych. Poprzez poprawę trofiki płynów w warstwach podskórnych, wyrównuje rozmieszczenie komórek tłuszczowych, wygładza i poprawia elastyczność skóry.

30-60min

Masaż sportowy, przygotowawczy lub regeneracyjny.

Wykonywany przed ćwiczeniami i wysiłkiem fizycznym, kiedy jako uzupełnienie rozgrzewki ma za zadanie przygotować układ ruchu do wytężonej pracy, zmniejszyć ryzyko kontuzji i urazów. Sporadycznie może zastąpić trening.  Stosowany po wytężonej pracy fizycznej, np. intensywnym treningu lub udziale w zawodach, wspomaga powrót mięśni do równowagi, poprawia krążenie krwi i limfy, przez co poprawia odżywienie tkanki i odprowadzenie nagromadzonych w nich produktów metabolicznych. Pomaga pozbyć się napięcia i nagromadzonych w mięśniach metabolitów, zmniejszając dolegliwości związane z "zakwasami", przykurczami i przeciążeniami.

30-45min