Zabiegi

Ludzkie ciało składa się z różnych struktur, o odmiennych funkcjach i właściwościach, reagujących na różne formy terapii. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego oddziaływania gwarantującego sukces w każdym przypadku. Zazwyczaj na kompleksową terapię składa się kilka elementów, dobranych pod kontem diagnozy przyczyn ich powstania lub łagodzących objawy. Tkanki miękkie, na których zdarza mi się pracować najczęściej, mają największy potencjał plastyczności i regeneracji, jednak w zasobie dostępnych zabiegów, znajdują się również oddziaływania łagodzące objawy, u których przyczyn leżą schorzenia utrwalone w układzie kostnym i stawowym. Aby utrwalić efekty zabiegów, pacjent jest instruowany, co należałoby zmienić w jego pracy i życiu aby zminimalizować nawroty choroby.

Masaże 

 Masaż jest wykonywany głównie ręcznie, czasami z pomocą przyrządów, jak ciepłe kamienie bazaltowe lub bańka próżniowa. Wykorzystywane są różne techniki i rodzaje masaży: klasyczny, limfatyczny, sportowy oraz elementy masaży orientalnych, refleksoterapii, masażu głębokiego. W praktyce najczęściej stosuje się elementy różnych technik, dopasowując narzędzia do potrzeb indywidualnego przypadku. Czas trwania jest zależny od okolicy zabiegu i celu stosowania.

  Mięśnie bezpośrednio po tej terapii są rozluźnione i dopiero wracają do właściwego poprawnego napięcia, więc niezwykle ważne jest aby ich wtedy nie przeciążać i zapewnić im jak najwięcej komfortu (m.in unikać wychłodzenia). Jest to warunek powodzenia terapii! Dlatego upewnij się że umawiając się na zabieg, planujesz go w takim czasie, by nie narażać później tkanek na obciążenie pracą lub długotrwałą podróżą.

   Jeżeli po zabiegu pojawia się ból, jest on najczęściej związany z wymianą nagromadzonych metabolitów, z jakich wypłukują się tkanki. Czasami jednak nawrót lub nasilenie objawów wskazuje na to, że leczone napięcie mięśni, wynika z bardziej skomplikowanego problemu, jak np.: stan zapalny lub niestabilność okolicznego stawu, który organizm stara się unieruchomić (na przykład dyskopatia lub pourazowe uszkodzenie więzadeł). Stany ostre nie mogą być leczone taką metodą, dopóki nie zaleczy się wykluczy się przyczyny ich powstania i stan się nie unormuje. Dlatego istnieją przeciwwskazania, które twój terapeuta musi znać i brać pod uwagę w planowaniu zabiegów.       


Rodzaj zabiegu wg celu

Wskazania

Czas trwania

Masaż leczniczy

Zabiegi terapeutyczne dla osób skarżących się na bóle i schorzenia układu ruchu, kręgosłupa, stawów, mięśni, których przyczyną mogą być stany przeciążenia, urazy, choroby przewlekłe. Terapia ta jest skierowana na przywracanie prawidłowej funkcji mięśni, niweluje objawy bólowe i ograniczenia mechaniczne jakie wywoływały przykurcze i ból. Zastosowane techniki są intensywne, skupione na okolicy związanej z konkretnym problemem, ale z tego względu są skoncentrowane na skuteczności terapii.

20-40 min

Masaż relaksacyjny

Stosowany celach relaksacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych w przypadku wskazań do zastosowania łagodniejszych bodźców. Zastosowane chwyty i techniki mają efekt bardziej globalny i neurologiczny. Może być stosowany przy powrocie do sprawności po zabiegach operacyjnych i urazach kończyn, w objawach przemęczenia i napięcia nerwowego, które mogą objawiać się bólem i zwiększonym napięciem mięśni, nadwrażliwością, zaburzeniami snu i łaknienia, oraz innymi objawami.

15-45 min

 

Masaż limfatyczny, ręczny drenaż.

Wspomaga prawidłowe krążenie krwi i odpływ limfy oraz napięcie powięzi powierzchownej. Stosowany w przypadku opuchlizn i zaburzeń krążenia limfatycznego po operacji mastektomii lub innych zabiegów wpływających na drożność naczyń chłonnych. Dodatkowe zastosowanie w takich przypadkach ma czasami masaż bańką chińską.

Może być stosowany jako wspomaganie kształtowania sylwetki. Poprzez poprawę trofiki płynów w warstwach podskórnych, poprawia krążenie i poprawia elastyczność skóry. To wygładza jej powierzchnie i wyrównuje rozmieszczenie komórek tłuszczowych, co optycznie redukuje widoczność cellulitu.

30-60min

Masaż sportowy, przygotowawczy lub regeneracyjny.

Wykonywany przed ćwiczeniami i wysiłkiem fizycznym, kiedy jako uzupełnienie rozgrzewki ma za zadanie przygotować układ ruchu do wytężonej pracy, zmniejszyć ryzyko kontuzji i urazów. Sporadycznie może zastąpić trening.  Stosowany po wytężonej pracy fizycznej, np. intensywnym treningu lub udziale w zawodach, wspomaga powrót mięśni do równowagi, poprawia krążenie krwi i limfy, przez co poprawia odżywienie tkanki i odprowadzenie nagromadzonych w nich produktów metabolicznych. Pomaga pozbyć się napięcia i nagromadzonych w mięśniach metabolitów, zmniejszając dolegliwości związane z "zakwasami", przykurczami i przeciążeniami.

30-45min
Terapia manualna

Terapia punktów spustowych

Oparta na stymulacji wykrytych zmian miejscowych w strukturach mięśniowo-powięziowych, które zaburzają ich pracę i powodują ból lub ograniczenie funkcji układu ruchu. Technika ta ma swoje podobieństwa i źródła w technikach akupunktury oraz medycyny wschodniej, jednak jest oparta o wiedzę na temat fizjologii i biomechaniki układu ruchu. Działa poprzez precyzyjne bodźcowanie uciskiem, który zmniejsza napięcie, poprawia elastyczność i odżywienie tkanek, oraz zmniejsza się pobudzenie neuronów odpowiedzialnych za ból. Jest to bardzo skuteczna terapia, posiadająca swój protokół diagnostyczny, lokalizujący zmiany o charakterze punktów spustowych. Nie jest szczególnie przyjemna, ale nie jest też bardzo bolesna i uciążliwa, a potrafi przynieść szybszy efekt od podobnych technik, nie nastawionych na działanie punktowe. Często stosuję tę technikę uzupełniająco, gdy w trakcie badania pojawią się do niej wskazania, przez co skrócić czas terapii w porównaniu do zastosowania wyłącznie masażu leczniczego lub laseroterapii.

Rozluźnianie pozycyjne i stretching

Podobnie jak masaż, polegają ona na doprowadzeniu do wyrównania napięcia, pomiędzy poszczególnymi grupami struktur tkankowych w układzie ruchu, do których należą mięśnie, więzadła i powięzi. Działają one jak olinowanie masztu, poruszając i stabilizując układ kości i stawów w odpowiednim ustawieniu. Precyzyjnie dobrane siły, nacisku lub rozciągania, powodują reakcje odruchowe: rozluźnienie lub napięcie mięśni, zwiększenie krążenia krwi i chłonki, okresowe zwiększenie tolerancji na ból, związane ze stymulacją nerwową. W ten sposób napięte włókna mają szansę na regenerację oraz powrót do równowagi i efektywnej pracy.  

Manipulacje HVLA

Jest to bezpieczna forma manipulacji stawów, dzięki zastosowaniu dużej szybkości ruchu przy niewielkiej jego amplitudzie. Pozwala na wyrównanie nacisku w stawie i odruchowe rozluźnienie struktur go stabilizujących. Nie zawsze jest to technika wykonywana, ze względu że nie w każdym przypadku jest wskazana by przyniosła efekt.


Taping

Kinesiology Taping to metoda dynamicznego plastrowania, czyli aplikacji specjalnych, elastycznych i samoprzylepnych taśm/plastrów, które poprzez stymulacje motoryczną struktur aparatu ruchu (m.in. odciążanie, pobudzanie receptorów, korekcję ustawienia i stabilizację mechaniczną) prowadzą do poprawy warunków pracy układu ruchu i korygują zaburzenia powstające na tym tle. Tym sposobem zmniejsza ból, poprawiają trofikę tkanek, zmniejszają obrzęki, poprawia postawę ciała i motorykę ruchów, zwiększa zakres ruchów stawów ograniczonych lub bolesnych w procesie dysfunkcji. Kinesiology Taping kieruje się specjalnymi procedurami diagnostyki w celu dobrania optymalnej formy aplikacji i działania plastrów. Ma ona szerokie zastosowanie zarówno pomocniczej jak i samodzielnej terapii układu ruchu korygując jego funkcjonalność.

Plastry mają właściwości podobne do ludzkiej skóry. Pozwalają na terapię 24 godziny na dobę ponieważ aplikacja wpływa na organizm przez cały czas naklejenia (w czasie pracy, snu i rekreacji). Aplikacja jest noszona od kilku dni do kilku tygodni. W plastrach można się kąpać, należy je potem tylko osuszyć ręcznikiem. Materiały z których są skonstruowane taśmy są dobrane w taki sposób by zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych.

Szeroki zakres wskazań do tej formy terapii to między innymi:
- przeciążenia i urazy układu ruchu
- obrzęki limfatyczne kończyn
- blizny pooperacyjne
- zespoły bólowe stawów i kręgosłupa
- zaburzenia postawy powodujące ból i ograniczenia ruchu


Ćwiczenia

Oferta kinezyterapii w postaci ćwiczeń indywidualnych obejmuje zabiegi usprawniające skierowane dla osób po urazach i zabiegach, osób z zaburzeniami neurologicznymi, chorych obłożnie i osób starszych.
Są to m.in.: ćwiczenia indywidualne prowadzone przez terapeutę, reedukacja czynności lokomocyjnych, instruktaż pacjenta oraz osób towarzyszących -ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

W przypadku wizyt domowych, wcześniej przeprowadzany jest wstępny wywiad w gabinecie z opiekunem lub wizyta wstępna w celu ustalenia planu terapii.

Osoby chcące poprawić swoją sprawność fizyczną w celu zapobiegania nawrotom bólów kręgosłupa, mogą skorzystać z nieodpłatnych porad oraz instruktarzy ćwiczeń, w trakcie których można skorzystać z materiałów przedstawiających gotowe zestawy ćwiczeń i pomoce.Laser

Laseroterapia oznacza zastosowanie lasera biostymulacyjnego, który pobudza mitochondria komórkowe, zwiększa utlenowanie krwi, co prowadzi do zwiększenia wydajności pracy komórek. Dzięki temu tkanki sprawniej odzyskują równowagę metaboliczną, szybciej się regenerują, stan zapalny zostaje unormowany i zwiększa się tolerancja na ból. Laser może być stosowany pomocniczo w bardzo szerokim zakresie, w leczeniu chorób związanych ze stanami zapalnymi układu ruchu, trudno gojących się ran tkanek powierzchownych i błon śluzowych. Laser może być używany bardzo precyzyjnie, jest zabiegiem bezpiecznym i wygodnym w zastosowaniu. Istnieje przy tym mało przeciwwskazań i ograniczeń do jego zastosowania.

Nazwa zabiegu:

Laseroterapia 

laser biostymulacyjny punktowy

400mW IR

808nm


 

Działanie:

Przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Usprawnia regeneracje tkanek aktywizując ich procesy biologiczne. Zwiększa utlenowanie krwi i wzmacnia układ immunologiczny.

Wskazania:

Zmiany skórne, trudno gojące się rany, cellulitis, trądzik, łuszczyca. Urazy stawów i tkanek okołostawowych (zwichnięcia, stłuczenia). Choroby zapalne i zwyrodnieniowe układu ruchu. Stany zapalne mięśni (łokieć tenisisty, zespół bolesnego barku). Utrudniony i przedłużony zrost kostny po złamaniach. Nerwobóle nerwów obwodowych, neuropatia cukrzycowa.  

Przeciwwskazania:

Choroby nowotworowe. Nadwrażliwość na światło (skóra fotowrażliwa). Choroby gorączkowe. Przeciwwskazania względne: ciąża, miesiączka, tarczyca w trakcie leczenia, epilepsja,   rozrusznik serca. 

Czas trwania:

3-15min 

w zależności od obszaru i wskazań Prądy

Pod tym potocznym mianem zabiegi Elektroterapii
Istnieją przeciwwskazania do zastosowania zabiegów elektroterapii, które muszą zostać wykluczone przed ich wykonaniem. Może być konieczny kontakt z lekarzem prowadzącym w celu konsultacji.

Do zabiegów elektroterapii nie są konieczne bandaże ani gazy metrowe (te materiały są w wyposażeniu zakładu). W przypadku zabiegów w warunkach domowych, konieczny jest dostęp do gniazda zasilania (230V) z uziemieniem.


Nazwa zabiegu:

Elektroterapia

Elektrostymulacja, Trabert, TENS, Jonoforeza, Kotz, Diadynamik (DD), Interdyn (ID, prądy interferencyjne) 
Tutaj opisano działanie poszczególnych rodzajów prądu
 


Działanie:

W zależności od techniki i rodzaju prądów można uzyskać różne efekty: łagodzenie bólu, poprawiające krążenie lokalne, stymulujące mięśnie lub nerwy, relaksację mięśni, przywrócenie ich fizjologicznej równowagi, normalizacje układu wegetatywnego, aktywizacje procesów biologicznych stymulującą regeneracje lub podanie leku i ruch jonów w tkankach. 

Wskazania:

Choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne, zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych, dyskopatie, zaburzenia napięcia mięśniowego neurologiczne i czynnościowe (zaniki, porażenia mięśni, stany po unieruchomieniu). Zapalenia, obrzęki. 

Przeciwwskazania:

Obecność metalu na drodze przepływu prądu (wszczepy i implanty), rozrusznik serca. Przerwanie ciągłości i zmiany na powierzchni skóry w okolicy zabiegowej (rany otwarte, otarcia, wysypka, ubytki naskórka). Stany gorączkowe oraz stany zapalne skóry i tkanek miękkich. Zaburzenia czucia (całkowite zniszczenie rogów przednich rdzenia kręgowego, neuropatia cukrzycowa, nadwrażliwość). 

Czas trwania:

~15min 


(dla wszystkich prądów poza interferencyjnymi w jednym czasie można wykonać podwójne okolice jak np oba kolana lub barki z podwójnego odprowadzenia na dwa synchronicznie działające obwody

 Rodzaje prądów w elektroterapii :

 Rodzaj

 Charakterystyka

 Działanie

 Efekty

Jonoforeza 

Prąd stały (galwaniczny) (o niezmiennym kierunku i natężeniu przepływu). 

Powoduje rozszerzenie naczyń obwodowych, ruch jonów w tkankach,  

W zależności od zastosowanego leku działanie skierowane na: rozmiękczanie blizn, przeciwzapalne, odczulające, znieczulające... 

UR, Trabert, prądy Ultrabodźcowe 

Impulsowy prąd małej częstotliwości (142,5Hz). Prostokątne impulsy o czasie trwania 2ms, z przerwą 5ms. 

Wywołuje skurcze tężcowe mięśni szkieletowych, a w następstwie obniżenie ich napięcia. W zależności od techniki ułożenia elektrod może działać segmentarnie (zgodnie z unerwieniem przez korzenie nerwowe) lub miejscowo. 

Zmniejszają napięcie mięśni, mają działanie przeciwbólowe, poprawiają ukrwienie tkanek.

DD, Diadynamik, prądy diadynamiczne, (Bernarda) 

Impulsowy prąd małej częstotliwości (50 i 100Hz). Powstają w wyniku prostowania prądu przemiennego sinusoidalnego. 

W zależności od zastosowanej sekwencji modulacji uzyskuje się efekt inhibicji - zmniejszenia dolegliwości bólowych poprzez podniesienie progu odczuwania bólu, lub efekt dynamogeniczny (wzbudzenia) wywołuje skurcz mięśni.  

Działanie: przeciwbólowe, rozszerzenie naczyń krwionośnych, normalizacja układu wegetatywnego, relaksacja mięśni przyspieszenie resorpcji krwiaków i opuchlizn.

Tonoliza 

Dwukanałowa elektrostymulacja, za pomocą impulsowych prądów małej częstotliwości o kształcie trójkątnym i sinusoidalnych  

Poprzez torowanie proprioreceptywne ma za zadanie przywrócenie równowagi napięcia mięśni spastycznie napiętych i porażonych np w urazach centralnego układu nerwowego. Obwody zamiennie stymulują antagonistyczne grupy mięśni (mięśnie pracujące w sposób do siebie przeciwny czyli np prostowniki i zginacze danego stawu). Wymuszona w ten sposób praca, toruje pobudzenia nerwowe i odtwarza odruchy mechaniczne i właściwe napięcie czynnościowe i spoczynkowe mięśni. 

Elektrostymulacja mięśni porażonych spastycznie (uszkodzenie OUN), przywrócenie ich prawidłowego napięcia, stymulacja odbudowy uszkodzonych dróg nerwowych, 

 TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) 

Prądy impulsowe małej częstotliwości 

Skupione na stymulacji nerwów, hamują przewodzenie impulsów bólowych przez działanie tzw "bramki kontrolnej". Zwiększają też produkcję endorfin.  

Działają przeciwbólowo

IF, Interdyn, prądy interferencyjne, (Nemeca) 

Dwukanałowe prądy impulsowe średniej częstotliwości, zmodulowane amplitudowo.  

Ponieważ każdy z kanałów ma nieco inną częstotliwość, dochodzi między nimi do interferencji, przez co uzyskujemy wypadkową o niskiej częstotliwości, zmieniającą się w obrębie określonego spektrum.  

W zależności od doboru parametrów uzyskuje się efekty: przeciwbólowe, skurcz mięśni lub ich rozluźnienie, poprawa krążenia, przeciw-obrzękowe. 

Kotz, elektrostymulacja rosyjska 

Elektrostymulacja prądami impulsowymi średniej częstotliwości 

Impulsy bipolarne prądu średniej częstotliwości (2,5kHz lub 4kHz) działają w serii, której czas trwania jest równy odstępom między seriami (np 10ms serii/10ms przerwy). Stymuluje on mięśnie prawidłowo unerwione, hipotroficzne- osłabione i zanikające z powodu unieruchomienia np w przebiegu złamania. 

Stymulacja włókien nerwowych   unerwiających ruchowo mięśnie 

Prostokątne lub trójkątne impulsy 

Prąd impulsowy małej częstotliwości 

Zamknięcie obwodu wywołuje skurcz mięśnia. Stosowane do elektrostymulacji mięśni gładkich i szkieletowych nieznacznie uszkodzonych i częściowo odnerwionych (porażonych wiotko w uszkodzeniu nerwów obwodowych). 

Elektrostymulacja mięśni gładkich i szkieletowych, opóźnienie zaniku, odbudowa siły, przyśpieszenie procesu reinerwacji, zapobieganie zaburzeniom krążenia, zachowanie wzorców ruchowych
Zabiegi uzupełniające, przygotowawcze lub zalecane i możliwe do wykonania w warunkach domowych: Sollux

promieniowanie podczerwone, terapia ciepłem 

Rozluźnia mięśnie, pobudza krążenie, łagodzi ból. Przyśpiesza wchłanianie krwiaków i opuchlizn. 

Przygotowawczo przed zabiegami masażu i ćwiczeniami zwiększa efektywność tych zabiegów i łagodzi dyskomfort jaki mogą one powodować. 

Zmniejsza objawy podrażnienia promieniami UV (poparzenia słoneczne).

Zaburzenia czucia. Czynna gruźlica płuc. Nie wyrównane wady zastawkowe. Skłonność do krwawień, miesiączka. Nadciśnienie tętnicze. Ciąża. Zaawansowana miażdżyca naczyń krwionośnych oraz niewydolność krążenia (bezwzględnie przeciwwskazanie). Zakrzepowe zapalenie żył. Ostre stany zapalne. Niskie ciśnienie krwi. 

5-15min 


Okład zimny

miejscowa terapia zimnem (krioterapia), okład żelowy 

Zwiększa elastyczność tkanek, zmniejsza napięcie mięśni i działa przeciwbólowo. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. 

Jako zabieg przygotowawczy usprawnia wykonywanie ćwiczeń i zwiększa ich efektywność. 

Nadwrażliwość na zimno oraz zaburzenia ukrwienia, np. zespół Raynaud'a, Sudeck'a, Bürgera. Popromienne zmiany skóry. Zapalenie miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego. Stany wyniszczenia i osłabienia. Uszkodzenia skóry, odmroziny. 

5-15min


Obecnie nie wykonujemy w gabinecie zabiegów w postaci okładów borowinowych, Jednak gorąco polecamy ten zabieg możliwy do wykonania w warunkach domowych, dzięki dostępności plastrów w aptekach.

Nazwa zabiegu:

Okład borowinowy

okład ciepły z dziedziny balneologii


 

Działanie:

Wpływa na regeneracje tkanek przez czynnik cieplny oraz oddziaływanie substancji organicznych zawartych w borowinie. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Przegrzanie zwiększa trofikę (dotlenienie i odżywienie) i przemianę materii okolicznych tkanek, przyśpiesza odprowadzanie toksyn i skumulowanych substancji przemiany materii.

Bogactwo składników zawartych w peloidzie to między innymi kwasy huminowe (działające przeciwzapalnie, ściągające i bakteriobójcze), oraz sole mineralne i substancje biologiczne czynne typu hormonalnego, enzymatycznego, antybiotykowego.

Wskazania:

Urazy układu ruchu, stany przeciążenia mięśni, Przykurcze mięśni, Nerwobóle, Zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne stawów i kręgosłupa, w chorobach ginekologicznych, przewlekłych chorobach nerek, kamicy, chorobach wątroby, woreczka żółciowego, nieżycie żołądka oraz wysiękach.

Przeciwwskazania:

Ostre stany zapalne, choroby gorączkowe, neuropatie, zaburzenia czucia i trofiki, choroby naczyń, miażdżyca, zakrzepowe zapalenie żył, cukrzyca, nadciśnienie.

Czas trwania:

około 20min