Borowina

Co to jest Borowina

Borowina to Paleoid. Naturalny twór geologiczny, pochodzenia organicznego- czyli rodzaj torfu, powstały z roślin, które uległy częściowemu rozkładowi, ze względu na charakterystyczny mikroklimat i ograniczenie dostępu powietrza - proces humifikacji. Nazwa Borowiny, pochodzi borów iglastych, z których torfowisk zaczęto ją wydobywać. Wydobywana jest odkrywkowo i rozdrabniana, do konsystencji jednolitej masy. Dostępne w sprzedaży pasty borowinowe mogą różnić się proporcjami składników w zależności od miejsca i głębokości wydobycia- przez co różnią się zastosowaniami. Niektóre z nich wykazują korzystniejsze efekty kosmetyczne (złoża niskie) lub lecznicze (złoża wysokie).

Skład

Borowina zawiera enzymy, estrogeny, fitohormony, sole mineralne, ( związki siarki magnezu, sodu, potasu i glinu) garbniki, żywice, woski, białka, cukry, aminokwasy, a przede wszystkim kwasy huminowe, które decydują o właściwościach leczniczych borowiny.

Działanie

Przeciwzapalnie, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Zwiększa ukrwienie, uaktywnia reakcje enzymatyczne w tkankach, rozluźnia napięcie mięśniowe i zmniejszają bóle.

Zaletą borowiny jest duża pojemność cieplna, dzięki czemu okład ogrzewa tkanki długo, równomiernie i głęboko. W tych warunkach jej składniki wchłaniają się do organizmu sprawniej.

Wskazania do stosowania

Naukowo potwierdzono te pozytywne skutki, w leczeniu chorób reumatycznych i zapalnych układu ruchu oraz skóry i zatok. W specjalistycznych warunkach sanatoryjnych stosuje się je również w leczeniu chorób ginekologicznych.

Przeciwwskazania do stosowania

Nie należy jednak stosować okładów, jeżeli mamy problemy zdrowotne, w których zaszkodzić może nam lokalne przegrzewanie lub gorące kąpiele. Na przykład w sytuacji:

-chorych z wycieńczeniem ogólnym oraz z niewydolnością krążenia

-nadciśnienia

-chorób serca (w stanie dekompensacji)

-nowotworów;

-ostrych infekcji przebiegających z podwyższoną temperaturą;

-okresu ciąży

-chorych z silnie zaznaczonymi stanami zapalnymi, wymagającymi farmakoterapii (stany ostre chorób reumatycznych, stany ostre zapalenia naczyń i owrzodzenia kończyn dolnych)

Przed rozpoczęciem kuracji zaleca się konsultację z lekarzem. Terapia o ile nie zaszkodzi nie powinna opóźniać lub zastępować właściwego leczenia.

Jeżeli okład powoduje nasilenie bólu, duszność lub zawroty głowy należy ich natychmiast zaprzestać.

Sposób użycia

Okłady są sprzedawane w formie plastrów (paczka 5 sztuk kosztuje od 9-13 złotych) są najwygodniejsze w użyciu w warunkach domowych. Wygodnie kładzie się na okolice kręgosłupa, barków, kolan, łokci i bioder.

Plastry zafoliowane należy podgrzać w wodzie o temperaturze około 40-50°C. Jeżeli nie mamy na podorędziu odpowiedniego termometru, to woda powinna być tak gorąca żeby dało radę w niej zanurzyć rękę i się nie poparzyć.

Plaster powinien kąpać się w tej temperaturze przez co najmniej 15 minut aby podgrzanie było równomiernie. Trzeba dopilnować by temperatura nie wzrosła ponad 80°C i tym bardziej by się nie zagotowała. Nie należy przyśpieszać procesu podgrzewania dodając tak gorącej wody, nie należy również podgrzewać borowiny w mikrofali - Wszystko to obniża jej właściwości przez neutralizowanie zawartych w niej kwasów.

Po podgrzaniu wyjmujemy plaster i osuszamy folię z wody, oraz rozcinamy krawędzie boczne folii i przez środek. Borowina jest zawinięta jeszcze w warstwę ligniny która zabezpieczy ją przed rozsypaniem kiedy będziemy ją układać na skórze.

Ważna uwaga! Plaster który bierzemy w ręce może nie wydawać się tak gorący jak odczuje to druga osoba na plecach. Więc należy nakładać go powoli i upewnić się że nie jest za gorący. Odpowiednio przygotowany plaster nie poparzy ale dla kogoś, zbyt gorący będzie nieprzyjemny, a dla potrzeby zabiegu, nie jest konieczne uzyskanie tak wysokiej temperatury. W praktyce o tyle warto podgrzać do do wyższej temperatury, że jeżeli okaże się za gorący, odsłonięty bardzo szybko ostygnie odparowując. Jednak jeżeli będzie chłodny, po rozcięciu folii nie podgrzejemy go ponownie w tej formie.

Po nałożeniu plastra zakrywamy go ręcznikami i kocami aby utrzymać ciepło, i pozostawiamy okład na od 20 minut do pół godziny, ale jeżeli nadal będzie ciepło i wygodnie zabieg można przedłużyć do 60 minut.

Jeżeli plaster się rozszczelni i w trakcie podgrzewania dostanie się do niego woda, musicie tylko bardziej uważać, bo nawet po odsączeniu, brudna woda może ściekać.Mamy również dostęp do borowiny w formie masy, sprzedawanej w kostkach i wiaderkach od 1 do 5 litrów. Te borowinę zazwyczaj trzeba nieco rozrzedzić wodą, żeby łatwiej było nakładać ją na skórę w formie okładu. Aby podgrzać porcję, należy włożyć ją do szczelnego pojemnika i zanurzyć w kąpieli wodnej, podobnie jak plaster. Nakładając ją bezpośrednio na skórę warstwą 0,5 do 1cm, zabezpiecz okład owijając folią spożywczą i ręcznikami.

Jeżeli macie problem z dłońmi lub stopami, wygodniejszym rozwiązaniem może być wykorzystanie pasty, którą rozrzedzamy ciepłą wodą, do konsystencji rzadkiego błota, w którym zanurzamy i moczymy kończyny przez około 30 minut. Pamiętajcie, by wtedy przygotować sobie dodatkową miskę z czystą wodą i ręczniki.

Lepiej nie przygotowywać borowiny w wannie i nie wylewać jej do odpływu - który może zatkać.

Zabiegi codziennie lub co drugi dzień, najlepiej kontynuować w serii 10 – 15 powtórzeń aby utrwalić efekty.

Po zabiegu należy wypoczywać od 30 do 60 minut.

Ciekawostki

Kwaśny odczyn borowiny hamuje rozwój bakterii. Z tego też względu po zużyciu borowiny, kiedy traci swoje właściwości adsorbcyjne, można bezpiecznie użyć jej jako nawozu pod rośliny ogrodowe kwasolubne, na przykład borówki, iglaki, hortensję, magnolię, różanecznik- co użyźni je w substancje mineralne i zadziała korzystnie na aktywność mikroorganizmów glebowych. Po wyschnięciu torf staje się kruchy i lekki.

Pod względem bakteriologicznym, chociaż wydaje się to mniej estetyczne, bezpieczniej jest korzystać wspólnie z borowiny niż z jacuzzi.

Po dłuższym kontakcie z powietrzem i przy wyższym stężeniu związków mineralnych (siarczany), torf ten może wydzielać mniej przyjemny zapach.

Nie trzeba wyrzucać raz użytej borowiny. Nie traci ona wszystkich swoich właściwości po pierwszym użyciu, chociaż jej aktywne działanie zmaleje. Do kąpieli na przykład można wykorzystać raz użyty Plaster borowinowy, wykruszając go z ligniny i rozrzedzając wodą.