Masaże

Masaż Leczniczy - Jest wykonywany głównie ręcznie-manualnie - to forma terapii manualnej manipulacji tkanki miękkiej- czyli na wszystkich elementach elastycznych układu ruchu poddających się działaniu przezskórnego ucisku. Wykorzystywane są różne techniki i rodzaje masaży: klasyczny, limfatyczny, sportowy oraz elementy masaży orientalnych, masażu głębokiego. W praktyce najczęściej stosuje się elementy różnych technik, dopasowując narzędzia do potrzeb indywidualnego przypadku. Czas trwania jest zależny od okolicy zabiegu i celu stosowania.

  Mięśnie bezpośrednio po tej terapii są rozluźnione i dopiero wracają do właściwego poprawnego napięcia, więc niezwykle ważne jest aby ich wtedy nie przeciążać i zapewnić im jak najwięcej komfortu (m.in unikać wychłodzenia). Jest to warunek powodzenia terapii! Dlatego upewnij się że umawiając się na zabieg, planujesz go w takim czasie, by nie narażać później tkanek na obciążenie pracą lub długotrwałą podróżą.

   Często na drugi dzień po pierwszym zabiegu pojawia się ból podobny do "zakwasów"- jest on najczęściej związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem tkanek na substancje odżywcze i wymianą nagromadzonych metabolitów. Czasami jednak nawrót objawów po kilku dniach lub zmiana objawów, wskazuje na to, że leczone napięcie mięśni, wynika z bardziej skomplikowanego problemu, jak np.: stan zapalny lub niestabilność okolicznego stawu, który organizm stara się unieruchomić (na przykład dyskopatia lub pourazowe uszkodzenie więzadeł). Stany ostre nie mogą być leczone taką metodą, dopóki nie zaleczy się wykluczy się przyczyny ich powstania i stan się nie unormuje. Dlatego istnieją przeciwwskazania, które twój terapeuta musi znać i brać pod uwagę w planowaniu zabiegów.           

Masaż leczniczy

Terapia ta jest skierowana na przywracanie prawidłowej funkcji mięśni, niweluje objawy bólowe ii ograniczenia mechaniczne jakie wywoływały przykurcze i ból. Zastosowane techniki są intensywne, skupione na okolicy związanej z konkretnym problemem, ale z tego względu są skoncentrowane na skuteczności terapii. Przeznaczony dla osób skarżących się na bóle, ograniczenia ruchu, cierpiących na schorzenia układu ruchu: kręgosłupa, stawów, mięśni, których przyczyną mogą być stany przeciążenia, urazy, choroby przewlekłe. 

Masaż sportowy

Wykonywany przed ćwiczeniami i wysiłkiem fizycznym, kiedy jako uzupełnienie rozgrzewki ma za zadanie przygotować układ ruchu do wytężonej pracy, zmniejszyć ryzyko kontuzji i urazów. Sporadycznie może zastąpić trening gdy uniemożliwia go uraz.   Stosowany po wytężonej pracy fizycznej, np. intensywnym treningu lub udziale w zawodach, wspomaga powrót mięśni do równowagi, poprawia krążenie krwi i limfy, przez co poprawia odżywienie tkanki i odprowadzenie nagromadzonych w nich produktów metabolicznych.  Pomaga pozbyć się napięcia i nagromadzonych w mięśniach metabolitów,  zmniejszając dolegliwości związane z "zakwasami", przykurczami i przeciążeniami .

Drenaż limfatyczny manualny

Specyficzny rodzaj masażu, którego celem jest odprowadzenie nadmiaru chłonki w przestrzeni międzykomórkowych, w okoliczności obrzęku limfatycznego. Stosowany w przypadku opuchlizn i zaburzeń krążenia limfatycznego po operacji mastektomii lub innych zabiegów wpływających na drożność naczyń chłonnych. Poprzez poprawę trofiki płynów w warstwach podskórnych, wyrównuje rozmieszczenie płynów. 

Poprzez to że masaż poprawia elastyczność skóry może wpływać na optyczną widoczność takich jej defektów jak cellulit (skórka pomarańczowa) oraz przeciwdziałać rozstępom i wspomagać kształtowanie sylwetki. Jednak nie wpływa na odchudzanie i wykorzystanie tkanki tłuszczowej. W naszym gabinecie nie wykonujemy zabiegów pod kontem kosmetycznym tego rodzaju, ale polecamy masaże bańką oraz szczotkowanie w trakcie codziennych kąpieli w domu.

Terapia manualna jest rozliczana jako element Masażu, tworząc jedną kategorię usługi - ponieważ uzupełnia klasyczne techniki masażu w razie potrzeby rozwiązania specyficznego obszaru lub zachowania struktur. Rozliczane są one od czasu trwania, potrzebnego do osiągnięcie optymalnego efektu zabiegu, który jest zależny od okolicy zabiegu, stanu zdrowia i celu stosowania. Zakłada się że opracowanie w celach terapeutycznych jednej okolicy (na przykład górnego odcinka pleców, czyli odcinka szyjnego i obręczy barkowej) zajmuje około 30 minut. Jest to optymalna ilość czasu zabiegu, w przypadku większej ilości okolic, wskazane jest podzielenie pracy na osobne wizyty. Osiąga się tym sposobem lepsze efekty, niż kumulowanie czasu, co męczy układ nerwowy (bodźcowanie).

Terapia punktów spustowych

Oparta na stymulacji wykrytych zmian miejscowych w strukturach mięśniowo-powięziowych, które zaburzają ich pracę i powodują ból lub ograniczenie funkcji układu ruchu. Technika ta ma swoje podobieństwa i źródła w technikach akupunktury oraz medycyny wschodniej, jednak jest oparta o wiedzę na temat fizjologii i biomechaniki układu ruchu. Działa poprzez precyzyjne bodźcowanie uciskiem, który zmniejsza napięcie, poprawia elastyczność i odżywienie tkanek, oraz zmniejsza się pobudzenie neuronów odpowiedzialnych za ból. Jest to bardzo skuteczna terapia, posiadająca swój protokół diagnostyczny, lokalizujący zmiany o charakterze punktów spustowych. Nie jest szczególnie przyjemna, ale nie jest też bardzo bolesna i uciążliwa, a potrafi przynieść szybszy efekt od podobnych technik, nie nastawionych na działanie punktowe. Często stosuję tę technikę uzupełniająco, gdy w trakcie badania pojawią się do niej wskazania, przez co skrócić czas terapii w porównaniu do zastosowania wyłącznie masażu leczniczego lub laseroterapii.

Manipulacje tkanek miękkich i stretching

Podobnie jak masaż, polegają ona na doprowadzeniu do wyrównania napięcia, pomiędzy poszczególnymi grupami struktur tkankowych w układzie ruchu, do których należą mięśnie, więzadła i powięzi. Działają one jak olinowanie masztu, poruszając i stabilizując układ kości i stawów w odpowiednim ustawieniu. Precyzyjnie dobrane siły, nacisku lub rozciągania, powodują reakcje odruchowe: rozluźnienie lub napięcie mięśni, zwiększenie krążenia krwi i chłonki, okresowe zwiększenie tolerancji na ból, związane ze stymulacją nerwową. W ten sposób napięte włókna mają szansę na regenerację oraz powrót do równowagi i efektywnej pracy.  

IASTM (Instrumental Assisted Soft Tissue Manipulation)

Z pomocą przyrządów można czasem bardziej precyzyjnie dotrzeć do struktur lub osiągnąć działania trudne do odwzorowania dłonią terapeuty. Używa się do tego ciepłych kamieni bazaltowych, szklanych baniek próżniowych, nefrytowych płytek i figurek, ceramicznych łyżeczek lub stalowych narzędzi przypominających szpatułki o gładkich krawędziach.  

HVLA (High velocity low amplitude)

Jest to bezpieczna forma manipulacji twardej, czyli dotyczącej mobilizacji stawów, dzięki zastosowaniu dużej szybkości ruchu przy niewielkiej jego amplitudzie. Pozwala na wyrównanie nacisku w stawie i odruchowe rozluźnienie struktur go stabilizujących. Nie zawsze jest to technika wykonywana, ze względu że nie w każdym przypadku jest wskazana by przyniosła efekt.