Instrukcja Elektroterapii TENS w domu

Przykłady sposobów rozmieszczenia elektrod przy domowym używaniu elektrostymulatora TENS:

UWAGA! Jeżeli pacjent miał wszczepione chirurgicznie jakieś elementy metalowe (rozrusznik, stenty, druty i śruby stabilizujące kości lub endoprotezy) to nie należy ustawiać elektrod tak żeby prąd przepływał przez te okolicę, chyba że chirurg wyraźnie zaznaczył że można bo endoproteza nie zawiera elementów metalowych przewodzących prąd.

UMIESZCZANIE ELEKTROD NA CIELE:

Elektrody należy umieszczać parami (jeden kanał składa się z pary elektrod), w odległości minimum 5cm maximum 15cm od siebie.

Jeśli dany aparat ma więcej niż jeden kanał (najczęściej dwa), można prowadzić terapię w niezależnych miejscach, a nawet terapię niezależnych od siebie schorzeń (lub ich objawów bólowych, na przykład obu barków, albo odcinka lędźwiowego i nadgarstka - stosując dla każdej okolicy osobny obwód).

MIEJSCA ZABRONIONE:

Przed określeniem miejsca aplikacji elektrod należy zawsze pamiętać o zasadach ogólnych, które nie pozwalają na rozmieszczanie elektrod w następujących miejscach:

• Po przeciwległych stronach mózgoczaszki w taki sposób, aby impuls elektryczny biegł przez mózgowie,

• Po przeciwległych stronach klatki piersiowej w taki sposób, aby impuls biegł przez śródpiersie, (Nie należy również przyklejać pary elektrod z tego samego obwodu po jednej na dwóch rękach osobno. Żeby wykonać zabieg na dwie ręce, trzeba wykorzystać dwa obwody, każdą parę po jednej stronie).

• Bezpośrednio na ranach

• Bezpośrednio nad zatoką szyjną (przednio-boczna środkowa część szyi), Na powiekach i nad oczodołem,

• Bezpośrednio w miejsc zmian zapalnych lub zainfekowanych,

• Wewnątrz jamy ustnej na śluzówkę, 

• Na gęsto owłosionej skórze (skórę można ogolić)

Należy unikać umieszczania elektrod w dole pachowym, w okolicy pachwiny, pod kolanem, z przodu szyi, w dole łokciowym - Ponieważ te miejsca są szczególnie wrażliwe, a przebiegające tam naczynia chłonne i krwionośne zmieniają drogę przepływu prądu (lepiej układać je na mięśniach).

Nie jestem zwolennikiem elektrostymulacji mięśni brzucha (EMS)- nie jest to optymalna metoda ich wzmacniania i może prowadzić do podrażnienia, niestrawności i innych komplikacji. Podobnie układanie elektrod na twarzy, w przypadkach uzasadnionych (jak porażenie nerwu twarzowego) - skonsultuj się z fizjoterapeutą. 

Przy bólach lędźwi lub rwie kulszowej.

W zależności czy ból jest lokalny, czy promieniuje na jedną z nóg (prawidłowo- kończyn dolnych ;) Wszystkie poniższe wersje są prawidłowe.

Jeden obwód jest zaznaczony kolorem czerwonym, drugi niebieskim. Polaryzacja (jeżeli jest zaznaczona na urządzeniu) nie ma w tym momencie istotnego znaczenia).

Przy bólach karku lub gdy ból promieniuje do ramienia.

Przy bólach stawów (barku lub kolana) lub nad inną okolicą (udem, łokciem).

Ogólna instrukcja obsługi Elektrostymulatorów domowych

1. Umieść elektrodę na ciele

2. Podłącz przewód do elektrod 

3. 3. Podłącz przewód do urządzenia

4. Uruchom urządzenie, nastaw program i natężenie 5. Nigdy nie poprawiaj położenia elektrod zanim nie wyłączysz urządzenia.

6. Natężenie nastaw do poziomu w którym mrowienie jest wyraźne ale nie bolesne ani nieprzyjemne.

Urządzenie zatrzyma się samo i będzie piszczeć - jeżeli obwód nie będzie zamknięty bo jedna z elektrod w obwodzie nie będzie stabilnie przyklejona.

Jeżeli elektrody nie przylegają prawidłowo do ciała, mogą dawać nieprzyjemne odczucia (większe, drażniące szczypanie w miejscu). - Wskazanie do wymiany elektrod.

Urządzenie Sanitas - wybór programów.

Programy TENS 1-7 zmieniają się samoczynnie co kilkadziesiąt sekund.

Programy TENS 8-11 utrzymują taką samą modulację przez cały czas (30minut).

Stały przebieg programu (programy 8-11) jest zalecany jeżeli chcemy wykonać go na osobie starszej nie lubiącej zmian częstotliwości. Chociaż wszystkie będą dawały podobne efekty i w dużej mierze wybór programu zależy od preferencji i tolerancji samego pacjenta, bo przy niektórych częstotliwościach będą się pojawiać skurcze mięśni (nie są zjawiskiem niepożądanym ani groźnym, jeżeli komuś przeszkadzają lepiej ustawić elektrody z jednego obwodu poprzecznie do mięśnia, zmienić program lub obniżyć natężenie (ilość mA ustawianych guzikami +/-).

Uwagi dotyczące używania i konserwacji elektrod samoprzylepnych

Elektrody żelowe samoprzylepne wielokrotnego użytku są najpowszechniej stosowanymi elektrodami w warunkach domowych, choć sprawdzają się również w gabinecie. Elektroda składa się z żelu samoprzylepnego ułatwiającego aplikację oraz wspomagającego równomiernie rozłożyć impuls elektryczny, siatki mikroprzewodów rozprowadzających impuls elektryczny po całej powierzchni elektrody oraz przewodu (lub przewodów) zakończonych wtykiem Pin 2mm lub zatrzaskiem Snap 3,6mm.


• Są to elektrody przeznaczone do używania tylko przez jedną osobę, ponieważ nie można ich dezynfekować, ani sterylizować.

• Nowe elektrody bardzo mocno przylegają do folii ochronnej, więc przed pierwszym użyciem zdejmuj je bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić żelu

• Nie wyrzucaj folii ochronnej, która znajduje się na nowych elektrodach, ponieważ po każdym użyciu należy ponownie umieścić na niej elektrody

• Aby wydłużyć żywotność elektrod, używaj środka odtłuszczającego skórę, np. na bazie alkoholu, przed każdym zabiegiem. Przed naklejeniem elektrod, poczekaj aż środek odparuje.

• Przed naklejeniem elektrody, szczególnie przed pierwszym użyciem, nanieś na nią niewielką ilość wody, używając czystego palca. 

• Upewnij się, że skóra, na której przyklejasz elektrody jest sucha, czysta i bez podrażnień, skaleczeń.

• Elektrody przyklej do skóry tak, by dokładnie przylegały i nie stykały się ze sobą, a ich przewody nie krzyżowały się.

• Nigdy nie ciągnij za przewody Od czasu do czasu warto delikatnie przepłukać elektrody pod letnią, bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia na folii.

• Przechowuj elektrody na folii ochronnej, w szczelnym, zamykanym woreczku, w miejscu chłodnym i zacienionym.

• Gdy elektrody tracą swoje klejące właściwości, najlepiej jest je wymienić na nowe. Gdy jest to konieczne, można przedłużyć nieco trwałość elektrody, przy użyciu kilku kropel wody.

• Gdy żel stanie się zbyt miękki, umieść elektrody w lodówce na kilka godzin, umieszczając je na folii ochronnej w woreczku.

• Jeżeli elektrody nie przylegają prawidłowo do ciała, mogą dawać nieprzyjemne odczucia.